Řekové v Šumperku 

Έλληνες του Σουμπερκ           

Portál řecké kultury a jazyka

 

e-mail: Ellines.Sumperk@seznam.cz

  Hlavní stranka
AKTUÁLNĚ:
ŘECKÁ ŠKOLA ŠUMPERK

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΟΥΜΠΕΡΚ

 

Proběhlo soustředění s výukou novořeckého jazyka, podrobnosti najdete zde

SÍDLO A VÝUKA

V říjnu 2005 byla zahájená výuka novořeckého jazyka pro děti a mládež do dvaceti šesti let. Řeckou školu vede a výuku provádí paní Monika Sulasová, více informací zde.

Hodiny novořečtiny se konají v prostorách šumperského gymnázia na ulici Masarykovo nám. 8, v „ Domečku“, který je ideálním místem pro výuku jazyka. Vedení Gymnázia Šumperk vyšlo vstříc myšlence podpory národnostního vzdělávání a  umožnilo tak výuku provádět ve vhodných prostorách. Tímto nám dovolte, abychom poděkovali vedení Gymnázia Šumperk za vstřícný přístup. Výuka novořeckého jazyka je umožněna především díky Asociaci řeckých obcí v České republice,  Ministerstvu školství České republiky a Ministerstvu školství a církve Řecka.

Jakékoliv bližší informace Vám sdělí paní Monika Sulasová na telefonním čísle 00420777675230, nebo na e-mailu: Monika.Sulasova@seznam.cz

ΕΔΡΑ ΚΑΙ ΕΚΜΑΘΗΣΗ

Το Σεπτέμβριο 2005 ξεκίνησε εκμάθηση νεοελληνικής γλώσσας για παιδιά και νεολαία μέχρι την ηλικία 26 ετών. Το Ελληνικό σχολείο Σούμπερκ διευθύνει και διδάσκει Μόνικα Σούλα, δασκάλα νεοελληνικής γλώσσας με πλούσια πείρα σ’ αυτόν τον τομέα, κάτοχος Πιστοποιητικού Ελληνομάθειας από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ και Κρατικής Εξέτασης Γλώσσας από την Νεοελληνική Γλώσσα του Σχολείου Γλωσσών της Πρωτεύουσας Πράγα.

Τα μαθήματα νεοελληνικής γλώσσας πραγματοποιούνται σε χώρο Γενικού Λυκείου του Σούμπερκ στην οδό Πλατεία του Μάσαρυκ 8, στοΣπιτάκι, το οποίο είναι ιδανικό μέρος για εκμάθηση της γλώσσας. Διευθυντής του Γενικού Λυκείου Σούμπερκ ήταν πρόθυμος να συνεργαστεί στην ιδέα υποστήριξης μόρφωσης παιδιών Ελληνικής μειονότητας. Επιτρέψτε μας να ευχαριστήσουμε θερμά την Διεύθυνση του Γενικού Λυκείου Σουμπερκ για τη προθυμία. Εκμάθηση νεοελληνικής γλώσσας διαπραγματεύεται πρώτα απ’ όλα  χάρη στην Ομοσπονδία Ελληνικών Κοινοτήτων στην Τσέχικη Δημοκρατία, του Υπουργείου Παιδείας Τσέχικης Δημοκρατίας και του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας. 

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να πάρετε τηλέφωνο στην δασκάλα την κυρία Μόνικα Σούλα: 00420 777 675230 ή στο e-mail: Monika.Sulasova@seznam.cz

 

UČEBNÍ OSNOVY

 

ROZVRH HODIN

Výuka je rozdělena do tří bloků. 

V první skupině jsou děti začátečníci ve věku 7 až 16 let a na hodiny novořečtiny přicházejí každé pondělí v 15:15 hod. Výuka končí v 16:45 hod.

Další skupina jsou děti od předškolního věku do 13ti let, také začátečníci  a jejich hodina začíná v pondělí v 17:00 hod a končí v 18:30.

Poslední skupinou jsou děti a mládež ve věku 12 až 25 let, kteří už umí plynule číst a dorozumí se jednoduchými frázemi. Ti začínají každý pátek v 15:00 a končí v 16:30.

 

ΩΡΟΛΟΓΙΟ

Η εκμάθηση είναι χωρισμένη σε τρεις ομάδες.

Στην πρώτη ομάδα είναι παιδιά αρχάριοι στην ηλικία 7 έως 16 ετών και στα μαθήματα Νεοελληνικής γλώσσας έρχονται κάθε Δευτέρα στις 15:15. Το μάθημα τελειώνει στις 16:45.

Σε άλλη ομάδα είναι παιδιά προσχολικής ηλικίας  μέχρι την ηλικία 13 ετών. Επίσης και αυτά τα παιδιά είναι αρχάριοι και το μάθημά τους ξεκινά κάθε Δευτέρα στις 17:00 και τελειώνει στις 18:30.

Τελευταία ομάδα είναι παιδία και νεολαία λίγο προχωρημένου επίπεδου στην ηλικία 12 έως 25 χρονών οι οποίοι ξέρουν να διαβάζουν και να γράφουν και να εκφράζονται με απλές προτάσεις. Τα μαθήματά τους είναι κάθε Παρασκευή από τις 15:00 μέχρι τις 16:45.

 

PODÍVEJTE SE NA SKVĚLÁ DÍLA NAŠICH MLADÝCH UMĚLCŮ

Tato díla vznikla na soustředění řeckého jazyka. Děti měly za úkol ztvárnit Kalikandzara - tj. skřítka, který podle řeckých tradic žije ve velkém počtu v podzemí a tam celý rok usilovně řežou tito Kalikandzaři strom, který drží naši Zemi. Už už se jim to málem podaří a vždy 25. 12. mají povoleno, aby vylezli na zemský povrch a tam všemožně škodili lidem. Jsou malí, snědí, mají špičaté uši a ohromnou radost, když vyvedou neplechu lidem. 5. ledna jejich řádění končí, podle tradice se světí vody a Kalikandzaři nemusí ani sluneční světlo ani svěcenou vodu. Takže šupou rychle do podzemí. Přejeme Vám, aby Vás moc nezlobili tito Kalikanzaři, které děti ztvárnily. První tři nejlepší dílka byla oceněna a porotou byly všechny děti. Tak posuďte sami

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ ΕΡΓΑ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΜΑΣ ΚΑΛΙΤΕΧΝΩΝ

Αυτά τα έργα δημιουργήσανε παιδιά σε ολοήμερο εργαστήρι με διδασκαλία ελληνικής γλώσσας το οποίο πραγματοποιήθηκε στις 16 Δεκεμβρίου 2006 στο ¨Σπιτάκι¨ μας.  Εκτός πολλών άλλων δραστηριοτήτων κάναμε και διαγωνισμό για το καλύτερο Καλικάντζαρο. Τα πρώτα τρία καλύτερα έργα βραβεύτηκαν και εδώ μπορείτε να δείτε τις ζωγραφιές των παιδιών, τις οποίες τις ζωγράφισαν. Δεν είναι φανταστικά ;  

    

       1. MÍSTO PAVLA                    2. MÍSTO DENISA          3. MÍSTO VANESSA
  Události / Γεγονότα
  Veřějná soutěž!!!
  ŘECKÁ ŠKOLA - Ελληνικό σχολείο ŠUMPERK
 

Sídlo a výuka 

  Έδρα και εκμάθηση
  Učební osnovy/Διδακτέα ύλη
  Rozvrh/ Ωρολόγιο
  Fotogalerie/Φοτογραφίες
  Řecké školy / Ελληνικά σχολεία
  Akce / Δραστηριότητες
  Archiv / Αρχείο
  ASOCIACE ŘECKÝCH OBCÍ V ČR / Ο.Ε.Κ.Τ.Δ.
  Cíle / στόχοι
  Stanovy / Καταστατικό
  Řecké obce / Ελληνικές κοινότητες
  Taneční soubory / Χορευτικά συγκροτήματα
  Hudební skupiny / Μουσικά συγκροτήματα
  Akce / Εκδηλώσεις
  Fotogalerie / Φωτογραφίες
  Archiv / Αρχείο
   
  ŘECKÝ JAZYK/ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
  Alfabeta / Αλφάβητο
  Gramatika / Γραμματική
  Fráze / Φράσεις
  Online kurz / Οnline σειρά μαθημάτων
  Učebnice / Διδακτικά βιβλία
  Slovníky / Λεξικά
  Literatura / Λογοτεχνία
   
  JAZYKOVÝ SERVIS
  Překlady / Μεταφράσεις
  Tlumočení / Διερμινεία
   
  KULTURA / ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
  Historie / Ιστορία
  Státní svátky Řecka
25. březen
28. říjen
Εθνικές γιορτές Ελλάδας
  Tradice / Παραδόσεις
  Hudba / Μουσική
   
  PRAVOSLAVÍ / ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ
  Chrám sv. Ducha / Ναός Αγιου Πνεύματος
  Liturgie / Λειτουργία
   
  ODKAZY / ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ
  Satelit / Δορυφορικό
  Radia, televize online / Ραδιόφωνα online
  Internet / Διαδίκτυο
   
  ŘECKÉ KOMUNITY VE SVĚTĚ / ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕς ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ nové!νέο!
   
 
   

                    ADAM                                        ALEXANDR                              JARDA

                          KRISTÝNA                                MARIKA                                MIRĎA

                                                          PETRA                                    STANDA

 

JAZYKOVÝ POBYT

ŘO BRNO USKUTEČNILA VE DNECH 17.11. -19. 11. 2006 JAZYKOVÝ POBYT V KŘIŽANOVĚ NA VYSOČINĚ PRO DĚTI Z ŘECKÝCH ŠKOL V ČR.

Autobus společnosti Nikolas Tour z Ostravy  přijel pro děti z řecké školy v Šumperku v jednu hodinu v poledne. Už jsme na něj netrpělivě čekali, takže když přijel k "Domečku" šumperského Gymnázia, kde máme řeckou školu, všichni byli rádi. Rychle jsme naložili naše zavazadla a hurá na "víkenďák". Cesta autobusem byla příjemná. V Olomouci jsme vyzvedli naše další žáky a byli jsme kompletní. Do Křižanova jsme přijeli kolem šesté hodiny. Ubytovali jsme se v pokojích rekreačního střediska a po dlouhé cestě jsme velmi uvítali skvělé rizoto, které jsme měli k večeři. V sobotu ráno už bez milosti začala výuka a trvala až do večera s přestávkou na oběd. Na závěr sobotního dne jsme prezentovali zadaná témata, která jsme zpracovávali s jednotlivými skupinami. Skupina učitele CH. Sanopulose zpracovávala a poté prezentovala téma občanské války v Řecku, příchod Řeků do Československa. Děti ze skupiny paní učitelky Sofie Prusali nádherně popsaly památky krásné Soluně. Řecké písničky a tance předvedli nejmenší kulihrášci s paní učitelkou Tulou Osladilovou, větší děti, pod vedením paní učitelky Sumelidu, měli krásné téma olympiády ve starém Řecku, téma z mytologie umožnilo skupince malých Olympských bohů, pod vedením paní M. Sulasové, aby se představili všem ostatním. Kdo si myslí, že se v neděli odpočívalo, ten se mýlí. Hned ráno se začalo nanovo s výukou novořečtiny až do oběda. No a potom už rychle zabalit věci a zase zpátky domů. Organizace byla výborná, prostředí a lidé, kteří se o nás starali v Křižanově byli velmi příjemní. Chtěli bychom všichni z řecké školy v Šumperku moc moc poděkovat vedení AŘO, organizátorům jazykového pobytu z Řecké obce Brno a všem, kteří se na této akci jakýmkoliv způsobem podíleli.

ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΜΕ ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Ελληνική Κοινότητα Μπρνο διοργάνωσε τρίμερη παραμονή με εκμάθηση νεοελληνικής γλώσσας για τα παιδιά Ελληνικών σχολείων στη Τσεχία. Ήμασταν στο Κριζανοβ, κοντά στο Μρνο. Σε όλους μας άρεσε πάρα πολύ και ευχαριστούμε στους διοργανωτές ! Δείτε μερικές φωτογραφίες

   

   

 

VÝUKA NOVOŘEČTINY PROBÍHÁ V TĚCHTO MÍSTECH / ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

 

   
MĚSTO-OBEC ΠΟΛΗ-ΧΩΡΙΟ ADRESA,VYUČUJÍCÍ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ (-ΟΙ)
KONTAKT
ΕΠΑΦΗ
BRNO Řecká obec Brno
Radnická 8 
602 00 Brno
Česká republika

Simone Sumelidu
Nicole Sumelidu Votavová

 

Mobil: +420 605 475 832
e-mail: simonesum@yahoo.com
KARVINÁ Ulesa 722
734 01 Karviná – Ráj

Andrea Sumelidu Dulkeridu

 

e-mail:r.o.k@seznam.cz
KRNOV - MĚSTO Jazyková škola Aristea
N
ám. Minoritů 9
794 01 Krnov

Kateřina Osladilová

 

Mobil: 777 109 669
e-mail:
aristea@post.cz
OSTRAVA ZÁMEK PORUBA
Nábřeží SPB 60
708 00 Ostrava-Poruba

Sofia Prusali

 

Mobil: +420 739 572 771
e-mail:
zamek.poruba@volny.cz
ŠUMPERK "Domeček", Gymnázium Šumperk
Masarykovo nám. 8
787 01 Šumperk

Monika Sulasová

 

Mobil:+420 777 675 230
e-mail:
Monika.Sulasova@seznam.cz
VRBNO POD PRADĚDEM Pionýrů 26
792 01 Bruntál

Charilaos Sanopulos

 

Mobil: +420 606 301 904
ALBRECHTICE
Panajota Osladilová
e-mail: aristea@post.cz